Zaburzenia morfologiczno-czynnościowe

Zaburzenia morfologiczno-czynnościowe narządu] żucia związane z działalnością przysadki mózgowej mogą powstać zarówno na tle jej nadczynności, jak i niedoczynności, szczególnie w zakresie wytwarzania hormonu wzrostowego.

W przypadkach nadmiaru hormonu wzrostowego za,burzenia w narządzie żucia stanowią jeden z objawów akromegalii wieku dziecięcego, młodzieńczego lub dojrzałego.

W akromegalii dziecięcej, ujawniającej się między 5-6 rokiem życia, znamienne jest przyspieszenie wyrzynania się zębów, zwiększenie trzonu .i gałęzi żuchwy, (nadmierne przesunięcie dolnego łuku zębowego ku przodowi i ograniczenie ruchów żuchwy ku tyłowi przy dość dużym ich zasięgu ku przodowi. W profilu twarzy zaznacza się przesunięcie się ku przodowi bródki. Zmiany w rysach twarzy i w okluzji łuków zębowych upoważniają do zaliczenia tych zaburzeń do przodożuchwia.

One comment to Zaburzenia morfologiczno-czynnościowe

  • PavelW  says:

    A czy mozna takie zaburzenia wyleczyc u dentysty czy trzeba isc do szpitala?

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>