Usuwanie zębów

W ramach protetycznego przygotowania jamy ustnej do protegowania lekarz dentysta protetyk decyduje również odnośnie do usunięcia zębów czasem ,nawet zupełnie zdrowych d dobrze umocowanych w zę- bodołach. Dotyczy to przede wszystkim zębów o osiach długich tak znacznie nachylonych, że poprawne protezowanie staje się niemożliwe, zębów ustawionych poza lukiem zębowym oraz takich, które szpecą pacjenta, a uzyskanie odpowiedniego kształtu, wielkości i koloru tych zębów nie daje się uzyskać przez wykonanie uzupełnień protetycznych.

Szczególne trudności wiążą się z decyzją usunięcia pojedynczych zębów w szczęce. Trudność polega na tym, że przy obecności jednego zęba proteza częściowa ruchoma utrzymuje się mechanicznie, szczególnie na zachowanym pojedynczym zębie. W przypadku utraty tego zęba proteza w bezzębiu utrzymuje się na zasadzie przylegania i przyssania, czego nie można uzyskać przy zachowanym zębie.

Jeżeli w szczęce znajduje się tylko jeden ząb boczny, to mlożna go pozostawić w jamie ustnej jedynie w tym przypadku, gdy z przeciwnej strony guz szczękowy jest wydatnie ukształtowany. Jeżeli natomiast guz szczękowy jest mały i niekorzystnie ukształtowany, ząb należy usunąć. W przypadku, gdy mamy powziąć decyzję, czy’ pozostawić ząb pojedynczy w odcinku przednim luku zębowego przy dobrze ukształtowanych obu guzach szczękowych istnieje analogiczna zależność. Podane główne zasady nie mogą stanowić reguły w postępowaniu, każdy przypadek należy analizować indywidualnie i decyzja usunięcia zęba powinna zapaść po ocenie warunków pirotezowania przez lekarza dentystę protetyka.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>