PRZYCZYNY ZEWNĄTRZPOCHODNE

PRZYCZYNY ZEWNĄTRZPOCHODNE Niewłaściwe warunki rozwoju zarodka i płodu. Z czynników zewnętrznych, wpływających niekorzystnie na rozwój ustroju w okresie życia wewnątrzłomowego i prowadzących do powstawania tzw. wad wrodzonych narządu żucia, najlepiej dotychczas jeist poznany wpływ niedoboru pokarmów i witamin oraz wpływ jadów chemicznych i chorób wirusowych.

Niedobór pokarmowy oraz zbyt mała ilość witamin A i B w pożywieniu kobiiet ciężarnych przyczynia się do powstawania u potomstwa niedorozwoju i rozszczepów szczęki, a niedostateczna ilość witaminy D do wystąpienia krzywicy.

Z chorób wirusowych najbardziej niebezpieczną jest różyczka. Zachorowanie kobiety na różyczkę w pierwszych ośmiu tygodniach ciąży daje 100% możliwości powstawania wad wrodzonych u dziecka, zaś zachorowanie w trzecim miesiącu ciąży zmniejsza je już do połowy. Różyczka wywołuje u potomstwa zespół wad wrodzonych ucha, oka, serca oraz uzębienia i szczęki.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>