Po zakończeniu leczenia i oddaniu protez

Po zakończeniu leczenia i oddaniu protez do użytkowania, pacjent po- winien być bezwzględnie poinformowany jak ma z nich korzystać, jak utrzymywać dobrą higienę jamy ustnej i protez oraz w jakich odstępach czasu należy- zgłaszać się na wizyty kontrolne. To ostatnie zalecenie dotyczy głównie protez ruchomych. Pacjenci użytkujący protezy ruchome częściowe, oprócz rutynowych zabiegów higienicznych, mają zalecane stosowanie profilaktyki fluorowej. Polega ona na płukaniu jamy ustnej np. 0,2% roztworem fluorku sodowego, pokrywaniu powierzchni zębów kontaktujących z protezą żelem zawierającym związki fluoru, wcieraniu past fluorowych czy szczotkowaniu zębów z użyciem past fluoryzowa-nych. Pacjent powinien być wyraźnie poinformowany o nieużytkowaniu protez ruchomych w ciągu nocy. W tym okresie protezy po umyciu należy przechowywać w roztworach łagodnych środków dezynfekujących, np. w 0,5% roztworze chlorheksydyny, 3% roztworze wody utlenionej lub podobnych. Dotyczy to również, a może przede wszystkim, protez całkowitych. Zgodnie z wynikami badań wielu autorów, całodobowe użytkowanie protez ruchomych jest jedną z przyczyn powstawania stomatopa- tii protetycznej.

W przekazywanych informacjach powinny się znaleźć szczegółowe zalecenia dotyczące higieny protez. Na powierzchniach protez, szczególnie metalowych, istnieją korzystne warunki dla szybkiego i obfitego odkładania się płytki. Spowodowane to jest ich wysoką energią powierzchniową. Dla przykładu można podać, że energia powierzchniowa szkliwa wynosi 46,1 dyn/cm, akrylu 41,2 dyn/cm, zaś stopu chromokobaltowego 1000 dyn/cm. W związku z powyższym, elementy metalowe protez szkieletowych wymagają bardziej starannego i dłuższego oczyszczania niż wykonane z akrylu i to nie tylko na powierzchniach zewnętrznych, ale również od strony wewnętrznej łuków, klamer i cierni. Protezy ruchome powinny być w zasadzie czyszczone po każdym posiłku. Jeżeli jest to z jakichś przyczyn niemożliwe, należy starać się opłukać je strumieniem bieżącej wody.

Najbardziej polecaną i skuteczną metodą czyszczenia protez jest szczotkowanie. Do tego celu potrzebna jest dobrej jakości szczoteczka, posiadająca dwie grupy włosia, z których jedna, w formie pędzelka umożliwia dostęp do wewnętrznych zachyłków protezy, zaś druga, prostokątnie ukształtowana, służy do konwencjonalnego czyszczenia powierzchni zewnętrznych i okludalnych. Zastosowanie łagodnych środków mydlących uzupełnia mechaniczne działanie szczoteczki. Używanie zbyt twardego włosia i materiałów ściernych w postaci pumeksu może po dłuższym stosowaniu prowadzić do nadmiernej abrazji powierzchni protez, a zwłaszcza zębów akrylowych wykonanych z tworzywa nieusiecio- wanego.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>