Nawyki ssania i oddychania przez usta

Z ćwiczeń gimnastycznych stosowanych w celu przywrócenia oddychania przez nos należy zalecać odpowiednio do wieku dziecka ćwiczenia z krążkiem lub płytką przedsionkową, ćwiczenia w wykonywaniu głębokich oddechów z zamkniętymi Ustami, głośne wymawianie samogłosek: a, e, o, u oraz spółgłosek wargowych: p, b, m jak również płukanie jamy ustnej ciepłą słoną wodą.

W zwalczaniu nawyków ssania i oddychania przez usta szczególnie u dzieci starszych mogą być wielce pomocni rodzice. W wielu przypadkach lekarz powinien rozpocząć swą działalność od wytłumaczenia rodzicom ujemnego wpływu nawyków na rozwój i kształtowanie się narządu żucia.

Rodzice powinni przestrzegać nie tylko systematycznego wykonywania zaleceń lekarza, ale również spokojnie i niedokuczliwie przypominać o zamykaniu ‚Otwartych ust lub o wyjmowaniu trzymanego w ustach palca. Dzieci umysłowo prawidłowo rozwinięte dość często tylko pod wpływem trafnie dobranych uwag, podkreślających estetyczną i higieniczną stronę tego zagadnienia, wyzbywają się nawyków.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>