Działanie toksyczne

Działanie toksyczne resorbowanych przez tkanki metali daje obraz rumienia zapalnego połączonego z obrzękiem, najpierw w miejscach kontaktu z metalem, później uogólniającego się. Cechą charakterystyczną są przebarwienia błony śluzowej. W wywiadach chorzy skarżą się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, na brak łaknienia, na metaliczny smak w ustach.

Do ‚innych schorzeń, z którymi należy różnicować stomatopatie, zalicza się liszaj płaski (lichen planus), który może występować w postaci zanikowej lub przerostowej, niekiedy mogą pojawiać się nadżerki o średnicy do 2 cm. Zmiany te są najczęściej umiejscowione na policzkach i języku. Badając jamę ustną można wykryć odcinki zmleczałej błony nym. Również w przypadkach przerostowego zapalenia brodawczakowe- go (III stadium wg Newtona), zwłaszcza zaawansowanego, niezbędne może się okazać leczenie chirurgiczne polegające na usunięciu przerosłej tkanki.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>