Całkowity brak hormonu wzrostowego

Całkowity brak hormonu wzrostowego w przypadkach wrodzonego niedorozwoju przysadki mózgowej wywołuje szereg nieprawidłowości ogólnoustrojowych składających się na zespół moingolizmu. W mongo- lizmie narząd żucia cechuje się upośledzeniem i opóźnieniem wzrostu szczęki. Wyrzynanie się zębów mlecznych i stałych jest również opóźnione, a zęby mleczne często ulegają przetrwaniu. Zaburzenia w rozwoju szczęki uspasabiiają do wytworzenia się przodozgryzu.

W nieprawidłowej działalności tarczycy z ortodontycznego punktu widzenia ważniejszy jest brak lub niedostateczna ilość tyrok- syny niż jej nadmiar.

Mimo że nadmiar tyroksyny powoduje przyśpieszenie rozwoju i wzrostu kośćca i uzębienia, nie przyczynia się to jednak do powstania poważniejszych zabunzeń okluzji, gdyż nadczynność tarczycy najwcześniej występuje w okresie dojrzewania płciowego, kiedy kościec twarzo- czaszki znajduje się już w późnym etapie rozwoju, a uzębienie w jego etapie końcowym.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>